Coaching staje się coraz bardziej popularny, w Internecie można znaleźć wiele różnych definicji coachingu. Jest on definiowany poprzez odróżnienie od innych form wsparcia. Coaching nie jest treningiem, nie jest mentoringiem, konsultacją, ani terapią. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego na czym polega coaching i do kogo kierowane są szkolenia coachingowe. Przeczytaj go koniecznie!
Dla kogo jest coaching?
Zacznijmy od tego, że szkolenie coachingowe skierowane jest do osób zajmujących stanowiska kierownicze w firmach, do doradców biznesowych, menedżerów projektów, konsultantów, menedżerów personalnych, którzy chcą wykorzystać coaching we własnym procesie rozwoju i rozwoju organizacji, którzy chcą zdobywać nowe kompetencje i podnieść jakość swojego życia.
Jaki jest cel takiego szkolenia?
No cóż cel szkolenia to:
- zrozumienie istoty coachingu,
- poznanie kluczowych umiejętności coacha,
- zaprezentowanie różnych narzędzi coachingowych,
- zdobycie umiejętności nawiązywania relacji podczas rozmów coachingowych,
- wypracowanie postawy aktywnego słuchania.
Jakie są korzyści z przejścia szkolenia coachingowego?
Przede wszystkim zdobędziesz ogólną wiedzę na temat coachingu, poznasz kluczowe kompetencje coacha oparte o standardy ICF, dowiesz się na jakich zasadach opiera się coaching oraz poznasz narzędzia używane w pracy coacha. Dodatkowo będziesz umiał przeprowadzić proces interwizji w sytuacji problemowej, zdobędziesz umiejętność nawiązywania wyjątkowych relacji na poziomie niewerbalnym, będziesz umiał zastosować pozytywne intencje w czasie rozmów coachingowych, a także przeformułujesz myślenie problemowe na myślenie ukierunkowane na cel. Oprócz tego zdobędziesz tez umiejętność formułowania i precyzowania inspirujących celów, będziesz umiał rozpoznawać sposoby myślenia innych ludzi i nauczysz się rozpoznawać swoje wartości, które są źródłem wewnętrznej motywacji.
Jaki jest program szkolenia?
Program szkolenia wygląda zwykle następująco:
- co to jest coaching, czym różni się od innych form rozwoju?,
- zasady na których opiera się coaching,
- rodzaje coachingu,
- kluczowe kompetencje coacha,
- model rozwoju, zmian i uczenia się wg DILTSA:,
- wybrane narzędzia coachingowe: interwizja i odwzorowanie, nawiązanie kontaktu niewerbalnego na poziomie postawy, tonu głosu i oddechu, szukanie pozytywnych intencji w relacjach interpersonalnych, zmiana myślenia z „problemu” na „cel”
formułowanie i precyzowanie celów.
Metodologia szkolenia
Takie szkolenie prowadzone jest w postaci warsztatu, metody wykorzystane w szkoleniu to miniwykłady, praca w małych grupach, praca indywidualna, gry, czytanie fragmentu z książki, film z fragmentem koncertu, odgrywanie ról.
Polecamy
Najnowsze
Jak płacić niższe podatki?
Prowadząc własny biznes wiesz jak uciążliwe może być płacenie podatków. Okazuje się jednak, że jest wiele legalnych sposobów... [...]