Jakie są rodzaje szkoleń dla pracowników?

Obecnie jedną z metod rozwoju pracownika i zdobywania przez niego nowych kompetencji są szkolenia dla pracowników. Oczywiście mogą one obejmować w zasadzie każdą tematykę, mogą być realizowane zarówno przez zasoby wewnętrzne firmy jak i firmy szkoleniowe zewnętrzne. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jakie rodzaje szkoleń wyróżniamy. Przeczytaj go koniecznie!

Szkolenia pod względem merytoryki

Zacznijmy od tego, że pod względem merytoryki szkoleń dla pracowników rozróżniamy:

- szkolenia zawodowe,

- szkolenia z kompetencji miękkich,

- szkolenia BHP,

- szkolenia językowe.

Na czym polegają szkolenia zawodowe?

Przede wszystkim szkolenia zawodowe pozwalają pracownikowi nabyć nowe umiejętności i wiedzę w aspekcie wymagań danego stanowiska pracy. Zwykle przeprowadzane są w sytuacji, w której pracownik nie dysponuje wystarczającą wiedzą do tego, by móc odpowiednio wykonywać obowiązki służbowe. Oczywiście służą też rozwojowi pracownika. Poza tym zawodowe szkolenia dla pracowników mogą być przeprowadzane przez firmę wewnętrznie – ma to miejsce wtedy, kiedy pracownik uczy się od innych pracowników z większą wiedzą i stażem pracy. Musisz wiedzieć, że szkolenia zawodowe wewnętrzne organizowane są albo dla całych grup pracowników (np. nowy nabór kilku osób) lub indywidualnie. Jednak duża część szkoleń zawodowych dla pracowników przeprowadzana jest zewnętrznie, przez wyspecjalizowane firmy szkoleniowe. W trakcie takiego szkolenia pracownik poszerza posiadaną wiedzę i zyskuje nowe umiejętności, które może następnie wykorzystać w pracy. Ponadto w ramach szkoleń zawodowych znajdziemy więc szkolenia informatyczne, szkolenia budowlane, szkolenia księgowe itd. Zwykle na szkolenie zawodowe może zostać wysłany jeden pracownik, cała grupa, lub firma może zamówić zorganizowane szkolenie zawodowe zamknięte – czyli realizowane jedynie dla pracowników danego zakładu pracy. Zdecydowanie takie szkolenia są silniej dopasowywane do potrzeb i specyfiki określonego miejsca pracy.
  
Szkolenia BHP

No cóż, szkolenia BHP to określone przez Kodeks Pracy i ustawy, szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które przejść musi każdy pracownik rozpoczynający pracę w danym zakładzie pracy. Szkolenia BHP przeprowadza uprawniona osoba (może to być również w niektórych przypadkach pracodawca). Przy zatrudnieniu realizowane jest podstawowe, wstępne szkolenie BHP. W trakcie trwania pracy – szkolenia okresowe BHP. Informacji o przejściu szkolenia BHP nie wpisuje się w życiorys.

Poszukujesz obsługi lub doradztwa w zakresie BHP? Sprawdź ofertę tej firmy!

Doradztwo i obsługa firm w zakresie BHP

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 542 142

E-mail: kontakt@ztepoland.pl

Adres: ul. dr Witaszka 6, Piła

Poradnik dotyczący szkoleń oraz funkcjonowania biura rachunkowego.  Informacje i porady na tematy notarialne.