Jak powinno wyglądać prawidłowe szkolenie pracowników? Część pierwsza!

Obecnie szkolenia to bardzo drogie usługi, bezpośredni koszt szkolenia, za które firmie szkoleniowej płacimy 5500 zł za dzień, przekracza 40 000 zł. Natomiast cykl szkoleniowy na przykład z umiejętności kierowniczych to wydatki idące w setki tysięcy złotych. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący prawidłowego planowania szkoleń. Przeczytaj go koniecznie!

Koszty szkolenia

Zacznijmy od tego, że koszt szkolenia to nie tylko to, co płacimy firmie, ale też koszt oderwania ludzi od pracy, płace działu personalnego, koszty organizacyjne. Jednak musisz wiedzieć o tym, że najważniejsze jest to, że w razie braku widocznych efektów szkolenia ponosimy duże straty niematerialne. w obecnych czasach menedżerowie i pracownicy przestają traktować szkolenia jako szansę rozwoju, dlatego nie możemy pozwolić sobie na niepowodzenie.

Co wpływa na powodzenie programu rozwoju ludzi?

Przede wszystkim na powodzenie programu rozwoju ludzi wpływa wybór firmy zewnętrznej, której zlecamy poprowadzenie szkolenia. W związku z tym wybierając partnera warto kierować się kryteriami pozwalającymi na wybór najlepszego i używać przynajmniej kilku dublujących się sposobów sprawdzenia firmy.

Płać za technologie

Gdy w naszej firmie traktujemy szkolenie jako inwestycje w rozwój pracowników, to warto płacić za zmiany w sposobie zachowania uczestników (Human Performance Improvement). Dużo osób twierdzi, że obserwowanie takiej zmiany jest trudne i nigdy nie mamy gwarancji, że ona nastąpi, a nawet jeżeli następuje, to nie ma pewności w jakim stopniu jest to zasługa szkolenia, a w jakim innych czynników. Otóż przygotowaniu do oceny efektywności programów ZZL poświęcone jest dwudniowe szkolenie, więc w niniejszym tekście skoncentruje się tylko na dbałości o zapewnienie efektu. Ponadto łatwo można powiedzieć, co powinna zrobić firma szkoleniowa, żeby zapewnić transfer nowych umiejętności do pracy. Na pewno musi ona dysponować odpowiednią technologią pracy, którą możemy obserwować przed szkoleniem, w jego trakcie i po nim. Poza tym warto przyglądać się technologii pracy firmy w odniesieniu do trzech grup docelowych:

Kryteria, które powinna spełnić firma szkoleniowa

Rzecz jasna nie bez znaczenia są inne kryteria, które powinna spełnić firma szkoleniowa i można tu wymienić:

- sprofilowanie firmy do tematyki szkoleń,

- doświadczenie rynkowe i w pracy w podobnej branży,

- potencjał intelektualny firmy i prowadzących projekt,

- używane metody i materiały szkoleniowe,

- cenę za poszczególne usługi.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 542 142

E-mail: kontakt@ztepoland.pl

Adres: ul. dr Witaszka 6, Piła

Poradnik dotyczący szkoleń oraz funkcjonowania biura rachunkowego.  Informacje i porady na tematy notarialne.