Z czego musi się składać oferta dobrego biura rachunkowego?

Wielu z Was na pewno zastanawia się nad najlepszą kontrolą finansów w swojej firmie. Chciałbym podzielić się z Wami swoim doświadczeniem, jeśli chodzi o biura księgowe i ich oferty. Muszę zauważyć, że niestety, nie każde biuro księgowe może się nim nazywać, a co więcej nawet nie powinno. Wiąże się to z tym, że nie wykonują swojej pracy w należyty sposób, co gorsza, wielu podstawowych usług nie mają w ofercie.

Zajmuję się działalnością różnych instytucji od lat. Biura, z którymi współpracowałem, rozliczały koncerty, targi i inne eventy. Oddawałem księgowości w rozliczenia wiele firm, instytucji i projektów. Działałem także w projektach unijnych więc i takie rzeczy przechodziły mi przez ręce. Sam prowadzę jedną firmę, z kilkoma współpracowałem. Pierwszą najważniejszą rzeczą w biurze rachunkowym jest terminowość. Nie wyobrażam sobie biura, które odpisuje na maile o tygodniu, nie oddzwania i jest nie do złapania w swojej siedzibie. Niestety to jest domena tanich księgowych, które prawdopodobnie mają nadmiar klientów. Odbija się to niekorzystnie na działalności. Ktoś powie, dla mnie to nieistotne, wszystko robię z dużym wyprzedzeniem. Niestety prawda jest taka, że urzędy lubią nas czymś zaskoczyć. Wtedy nie ma czasu na szukanie miejsca, w którym aktualnie zaszyła się nasza księgowa.

Przechodząc do zawartości oferty dobrego biura - warto wybrać takie, które ma kilku pracowników. To bardzo ważny element oferty biura rachunkowego. W sytuacjach kryzysowych, urlopach lub zwolnieniach lekarskich większe biuro z łatwością rozdzieli obowiązki. Nasze rachunki muszą przecież być rozliczane na bieżąco. Ważne jest także, żeby księgowe, które nas obsługuje, miało rozległą wiedzę i certyfikaty poświadczające ją. Zdarzają się sytuacje, w których konieczne może być rozliczenie złożonej delegacji zagranicznej, albo odpowiedniego rozliczenia podatków z różnych krajów. Biuro od tego jest, żeby wiedzieć, jak to ugryźć.

Istotne są także powiązania biura z innymi instytucjami. Warto zapoznać się z ofertą i dowiedzieć się, czy biuro posiada Licencję Ministerstwa Finansów albo jest zrzeszone w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, albo podobne organizacje. Warto dowiedzieć się, czy biuro posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Każdy z tych elementów to wartość dodana do konkretnego biura, razem dają pewność, że biuro podoła. Ważne są także inne certyfikaty i rekomendacje. Być może nie każde z nich jest wartościowe, ale duża ilość takich dokumentów bardzo dobrze świadczy o biurze rachunkowym.

W ofercie biura musi znajdować się kompleksowa księgowość z zakresu podatków, kadr i rozliczeń. Dobre biuro powinno umieć zająć się takimi sprawami, nawet jeśli nie jest to nam w danym momencie potrzebne. Szeroka oferta pozwala mieć przekonanie, że w każdej sytuacji nasze dokumenty zostaną dobrze sporządzone. Sam miałem taką sytuację wielokrotnie, że zgłaszając się do mojego biura z arcytrudnymi kwestiami, dostawałem odpowiedź na drugi dzień. Dzięki temu mogłem skupić się na prowadzeniu działalności. Regularnie dostawałem zwrotne informacje co, wymaga korekty i jak mądrze prowadzić działalność dalej. Nawet jeśli moje pytania wykraczały daleko poza obowiązki księgowej, to moje biuro znajdowało odpowiedź. Miałem sporo szczęścia, że trafiłem ostatecznie do rasiras.com.

Ostatecznie biuro rachunkowe musi także doradzać. Informacje dotyczące dodatkowego finansowania, rozsądnego księgowania, prawidłowego przepływu gotówki są na wagę złota. Dzięki takiej pomocy pieniądze zainwestowane w biuro zwracają się po kilku kwartałach. Nie musimy być przecież specjalistami w każdej dziedzinie i nie mamy obowiązku wiedzieć jakie dodatkowe możliwości istnieją. Na koniec chciałbym dodać, żeby nie oszczędzać na siłę.

Księgowość to delikatna sprawa, która może odbić się nam nieprzyjemną czkawką. Co z tego, że nasza firma działa prawidłowo, skoro może położyć ją spóźnione sprawozdanie do Skarbówki, źle naliczony VAT, albo delegacje zagraniczne policzone według stawek polskich. Inwestycja w biuro rasiras.com to najlepsza inwestycja.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 542 142

E-mail: kontakt@ztepoland.pl

Adres: ul. dr Witaszka 6, Piła

Poradnik dotyczący szkoleń oraz funkcjonowania biura rachunkowego.  Informacje i porady na tematy notarialne.