Kiedy warto zmienić biuro rachunkowe/księgowe na inne?

​Naszym zdaniem odpowiednie biuro księgowe to absolutny klucz do tego, aby nasza firma rozwijała się i dobrze prosperowała. Często zdarza się, że gdy zaczynamy prowadzić swoją działalność, głównym kryterium jest cena usług księgowych. Niestety, często wiąże się to z niekoniecznie ich wysoką jakością. Kiedy więc warto zmienić biuro rachunkowe na inne?

Oto kilka cech, którymi naszym zdaniem powinno charakteryzować się dobre biuro księgowe. Dzięki nim współpraca z nim powinna przebiegać pomyślnie, powinna być stosunkowo dla nas elastyczna a przede wszystkim usługi, które świadczy biuro, powinny znajdować się na odpowiednio wysokim poziomie. Jeżeli któraś z poniższych cech niestety nie charakteryzuje naszego obecnego biura księgowego, może powinniśmy zmienić je na lepsze?

Tutaj jednak warto zaznaczyć, że niemal zawsze usługi wysokiej klasy są też odpowiednio wyceniane. Jeżeli więc szukamy odpowiedzialnego biura księgowego, które poważnie podchodzi do swoich obowiązków i będzie po prostu partnerem godnym zaufania, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że raczej nie będą to najtańsze usługi dostępne na naszym rynku. Jakość kosztuje – i na pewno zdaje sobie z tego sprawę właściciel każdej firmy, która właśnie albo dostarcza usługi, albo produkty wysokiej jakości.

1. Forma dostarczania dokumentów – dla wielu osób najwygodniejszą opcją jest dostarczanie ich drogą elektroniczną. Jest też to opcja szybsza, nawet ekologiczna. Niestety, nie wszystkie biura rachunkowe ją umożliwiają. Naszym zdaniem warto szukać biur, które dają nam taką opcję lub np. samodzielnie odbierają od nas dokumenty – kurier biura księgowego, który nas odwiedza i zabiera wszystko, co potrzebne, to również rozwiązanie, które odpowiada wielu przedsiębiorcom.

2. Forma i jakość kontaktu z biurem księgowym – im więcej opcji kontaktu, tym lepiej. Powinno być oczywiste, że mamy opcję kontaktu drogą e-mailową czy telefoniczną. Dla wielu osób wygodny będzie również program Skype. Zwróćmy również uwagę na to, jak szybko dostajemy odpowiedzi na nasze pytania czy wiadomości i czy nie ma problemów z tym, by do naszego opiekuna się dodzwonić. Jeżeli naszym zdaniem forma i jakość kontaktu z biurem księgowym nie spełnia naszych oczekiwań – zdecydowanie warto szukać innej firmy świadczącej takie usługi!

3. Ubezpieczenie – jest ono obowiązkowe dla każdego biura księgowego. Jeżeli bowiem popełni ono błąd, wszelakimi kosztami, które będą jego konsekwencją, będziemy obciążeni my, nie biurko, które nas obsługuje. W takich przypadkach możemy jednak liczyć na wspomnienie obowiązkowe ubezpieczenie – z niego właśnie zostanie pokryta przynajmniej cześć naszych kosztów w formie odszkodowania. Zwracajmy uwagę na jak dużo kwotę ubezpieczone jest dane biuro – oczywiście im jest ona większa, tym lepiej dla nas w przypadku jakichkolwiek problemów.

4. Przynależność do stowarzyszeń branżowych – mogą one świadczyć o wyższej jakości usług, które świadczy dane biuro. Stowarzyszenia tego typu nakładają również na swoich członków odpowiednie ograniczenia i nakazy, wszystko po to, aby usługi świadczone przez ich członków były odpowiednio wysokiej jakości. Jest to na pewno jeden z aspektów, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru nowego biura księgowego.

5. Doświadczenie w naszej branży – jeżeli mamy taką opcję, zawsze warto poszukiwać biura księgowego, które posiada doświadczenie właśnie w naszej branży. Dzięki temu będziemy pewni, że obsługują nas prawdziwi specjaliści. Inaczej bowiem obsługuje się firmy produkcyjne, inaczej usługowe, inaczej pracuje się w branży budowlanej a inaczej w farmaceutycznej. W tym przypadku warto również sprawdzić, jakie firmy (i z jakiej branży) obsługuje obecnie dane biuro – jeżeli specjalizuje się ono w konkretnej branży, na pewno albo samo się tym pochwali, albo będzie to naprawdę proste do zauważenia.

6. Zakres usług, które oferuje dane biuro – to zdecydowanie powód, dla którego warto zmienić albo biuro, albo konkretną ofertę. Gdy firma rośnie i się rozwija, rosną również jej wymagania co do obsługi księgowej. Jeżeli na początku kluczowa była dla nas cena usługi, mogliśmy trafić na biuro oferujące je na bardzo podstawowym poziomie, takie jak wyliczanie podatków. Jeżeli jednak liczymy na prawdziwe doradztwo podatkowe i np. reprezentowanie nas w urzędach, konieczna będzie zmiana – albo całego biura, albo oferty/pakietu, na który się zdecydowaliśmy.

Jak widać, jest naprawdę wiele aspektów, które wpływają na jakość usług, które oferują biura księgowe, jednocześnie są to tez powody, które mogą nas skłonić do zmiany firmy, która oferują nam takie właśnie usługi. Jeżeli poszukujecie odpowiedzialnego biura księgowe w Krakowie, które posiada długoletnie doświadczenie i stawia na specjalistów w swojej branży, zachęcamy do sprawdzenia oferty biura księgowego Raś&Raś. Posiadają dziesiątki zadowolonych klientów. Jeżeli chcesz zostać jednym z nich – zachęcamy do odwiedzenia ich strony internetowej, pod adresem www.rasiras.com.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 542 142

E-mail: kontakt@ztepoland.pl

Adres: ul. dr Witaszka 6, Piła

Poradnik dotyczący szkoleń oraz funkcjonowania biura rachunkowego.  Informacje i porady na tematy notarialne.