Na co zwracamy uwagę, gdy poszukujemy biura księgowego?

​Niezależnie od tego, czy zakładamy swoją pierwszą firmę, czy po prostu nasze obecne biuro rachunkowe nie spełnia naszych oczekiwań – poszukiwanie nowego biura nie jest zadaniem prostym. Wiele osób zastanawia się, na co konkretnie warto zwracać uwagę, o co pytać i co sprawdzić, gdy poszukujemy biura rachunkowego?

Właśnie na te pytania postaramy się dzisiaj odpowiedzieć. W końcu dobre biuro rachunkowe to podstawa sprawnego, rozwijającego się biznesu. Jeżeli więc stoicie przed takim wyzwaniem, serdecznie zapraszamy Was do lektury naszego artykułu!

Wielkość biura i jego klienci

Kiedy poszukujemy biura rachunkowego, warto sprawdzić, jakich klientów i ilu obecnie obsługuje. Jeżeli mowa o konkretnych klientach – sprawdźmy, jakie są to firmy, jak duża jest skala ich działalności. Jeżeli będziemy mieli szczęście – może uda nam się dostrzec przedsiębiorstwo, wśród pracowników którego mamy osobę znajomą? W takim wypadku warto zapytać, czy są oni zadowoleni ze świadczonych im usług – takie informacje są bezcenne, zwłaszcza w porównaniu do deklaracji wielu biur czy nie zawsze prawdziwych opinii w internecie.

Jeżeli mowa o wielkości samego biura, to ma ono ogromne znaczenie. W przypadku dużych biur rachunkowych, jako przedsiębiorca często stajemy się anonimowi. Jesteśmy po prostu jednym z bardzo wielu klientów. Ciężko tutaj o indywidualne podejście. Jednak w takich przypadkach istnieją również plusy, często możemy liczyć na prawdziwie fachową obsługę (inwestują oni w rozwój swoich pracowników), do tego pracują one na najnowszych narzędziach, a ich wiedza jest zawsze aktualna. Dodatkowo, są w stanie obsłużyć niemal każdego klienta, a ich oferta jest naprawdę szeroka.

W przypadku mniejszych biur rachunkowych musimy liczyć się z tym, że nie mają one tak dużych mocy przerobowych. Plusem jest jednak indywidualne podejście do każdego klienta, w takich przypadkach również łatwiej o pomoc w prawdziwie kryzysowych sytuacjach.

W momencie decydowania się na biuro duże lub małe nie ma jednej dobrej odpowiedzi – sami musimy zdecydować, które z zalet będą dla nas bardziej atrakcyjne i na nie się właśnie zdecydować.

Obsługa rachunkowo – co oznacza w przypadku konkretnego biura rachunkowego?

Chociaż może wydawać się, że obsługa w każdym biurze rachunkowym będzie podobna (tak jak jej zakres), niestety tak nie jest. Oczywiście spora jej część jest wymagana przez konkretne ustawy, dlatego właśnie składa się na nie rachunkowość podatkowa oraz obsługa kadrowo-płacowa.

W niektórych przypadkach oferta jest jednak znacznie szersza i przedsiębiorcy uzyskują dostęp do wiedzy na temat całej sytuacji finansowej ich przedsiębiorstwa. Warto zastanowić się czego będziemy wymagać, aby już na początku poszukiwać konkretnych ofert biur.

Warto również sprawdzić jak wygląda kontakt z biurem czy jak przekazuje się im dokumenty (możliwość przesyłu elektronicznego czy tylko w postaci papierowej?). Nie zapominajmy również o godzinach pracy biura czy sytuacjach kryzysowych – czy w razie skrajnych problemów możemy liczyć na wsparcie po godzinach? Wszystkie z tych rzeczy sprawiają, że współpraca z danym biurem będzie należała do prostszych lub wręcz przeciwnie – w końcu im bardziej elastyczne biuro księgowe, tym większa wygoda dla przedsiębiorcy. Oczywiście nie zachęcamy do wykorzystywania owej elastyczności na każdym kroku, lecz w przypadkach awaryjnych może okazać się to dla nas prawdziwym kołem ratunkowym.

Ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej

Nawet w przypadku najbardziej profesjonalnych biur księgowych zdarzają się problemy – wynikają one jednak nie tyle z niekompetencji pracowników, ile po prostu z przepisów, które często mogą okazać się niejasne lub jest możliwość interpretowania ich przynajmniej w dwojaki sposób. Jeśli jednak dojdzie do błędów czy innych problemów – w takim przypadku za działania biura księgowego odpowiada jego klient, nie zaś samo biuro. Konsekwencjami są oczywiście najczęściej nakładane na klienta kary finansowe.

W takim jednak przypadku działa ubezpieczanie od odpowiedzialności cywilnej. Obecnie jest ono obowiązkowe, jednak warto sprawdzić, na jaką kwotę ubezpieczyło się dane biuro. Im więcej, tym oczywiście lepiej dla klienta, w przypadku jakichkolwiek problemów. Z takich właśnie ubezpieczeń wypłacana jest rekompensata dla klienta za nietrafione działania biura rachunkowego.

Opiekun klienta – czy to właściwa osoba na właściwym miejscu?

Na koniec, jeżeli tylko mamy taką możliwość, warto sprawdzić, czy osoba, która będzie odpowiadała za obsługę naszej firmy, faktycznie ma do tego odpowiednie kompetencje. Odpowiednie studia, kursy, szkolenia i certyfikacje – nimi właśnie powinna się szczycić. W części przypadków jednak, z powodu chęci obniżenia ceny usługi, biura księgowe decydują się na zatrudnianie osób młodych i/lub niedoświadczonych, co może znacznie przekładać się na jakość usługi.

Jeżeli poszukujecie biura księgowego w Krakowie – zachęcamy do zapoznania się z ofertą biura RaśiRaś. To grupa fachowców, która od lat obsługuje zarówno duże, jak i mniejsze firmy, dzięki czemu mogą się one rozwijać, nie zamartwiać się o swoje finanse!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 542 142

E-mail: kontakt@ztepoland.pl

Adres: ul. dr Witaszka 6, Piła

Poradnik dotyczący szkoleń oraz funkcjonowania biura rachunkowego.  Informacje i porady na tematy notarialne.