Jak wybrać biuro księgowe dla małej firmy?

​Czy wybór biura księgowego jest rzeczą prostą? Zdecydowanie nie! Na rynku działa wiele takich firm, oferując różne usługi dla firm o różnych wymaganiach. Na którą z nich się zdecydować, gdy wybieramy ją dla naszej małej firmy? Na co warto zwrócić uwagę, co powinno wzbudzać w nas podejrzenia? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Odpowiednie kompetencje

To podstawa, niezależnie od tego, czy poszukujemy biura rachunkowego dla małej firmy, czy w naszych władaniach znajduje się wręcz ogromna korporacja. Kompetencje to podstawa w każdym wypadku. Na szczęście możemy je sprawdzić w sposób dwojaki. Z jednej strony – warto sprawdzić, czy dane biuro posiada certyfikat wydany przez Ministerstwo Finansów, z drugiej – w naszym kraju znajdują się liczne organizacje zrzeszające osoby działające w tej branży. Dobrze więc będzie sprawdzić, czy dane biuro należy do np. Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Wynika to z faktu, że organizacja ta narzuca istotne wytyczne swoim członkom, dzięki czemu będziemy pewni, że mamy do czniania z profesjonalistami, którzy dodatkowo stosują się do profesjonalnych praktyk dyktowanych przez tę branżę. 

Odpowiednie warunki współpracy 

To kwestia kluczowa. W przypadku małych firm często nasze wymagania nie będą duże. Dzięki czemu warto zdecydować się na mniejsze pakiety usług księgowych. Dodatkowo, profilaktycznie warto wiedzieć, ile wyniesie koszt obsługi np. faktur już poza pakietem.

To jednak nie wszystko. Zainteresujmy się, kim będzie opiekun naszej firmy, jak mamy mu dostarczać faktury, w jakim terminie, jaką droga (elektroniczną czy może tradycyjną?)? Czy w razie potrzeby możemy liczyć na pomoc w niestandardowych godzinach pracy biura? Dobrze mieć możliwość kontaktu z księgowym np. po godzinie 17.00, zwłaszcza w sytuacjach podbramkowych. Warto również zainteresować się jak będzie przebiegała komunikacja z naszym biurem i jak będą nam przekazywane wszystkie istotne dla nas informacje. Z jednej strony muszą one docierać do ans na czas, z drugiej – dobrze, jeżeli będą przesyłane do nas wygodną dla nas metodą.

Nie można również zapominać o cenie. Ona, zwłaszcza w przypadku małych firm, jest naprawdę istotna. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie firmy, która posiada pakiet idealnie dopasowany do naszych potrzeb, zainteresujmy się jednak innymi – w końcu mamy nadzieję, że wkrótce będzie potrzebny nam ten większy, prawda?

Profesjonalizm i opinie

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że w przypadku jakichkolwiek problemów, czy błędów ze strony biura, to my za nie odpowiadamy przed fiskusem. Dopiero w dalszej kolejności przysługuje nam prawo do np. odszkodowania. Warto więc sprawdzić, czy mamy do czynienia z profesjonalistami i czy w tak istotnych kwestiach będziemy mogli faktycznie na nich polegać.

Polecamy z jednej strony poszukać opinii w internecie, z drugiej, popytać naszych znajomych. Szukajmy nie tylko pochwał, lecz również głosów negatywnych, dzięki czemu możliwe jest, że uda nam się wytypować nie tylko dobre biura rachunkowe, ale i takie, z którymi pracować nie chcemy. To dodatkowo zawęzi nam możliwe wybory, dzięki czemu jest większa szansa, że trafimy na biuro godne samych pochwał.

Profilaktycznie, polecamy też sprawdzić, na jaką kwotę ubezpieczone jest dane biuro (każde z nich musi wykupić stosowne ubezpieczenie). Im wyższe ono będzie, tym lepiej dla nas, gdyby pojawiły się jakieś komplikacje. Samo wysokie ubezpieczenie może oznaczać, że ktoś na nim nie oszczędzał, co na pewno dobrze wróży na przyszłość.

Biuro księgowe w Krakowie

Jak widać, wybór biura księgowego nie jest łatwy, ale polowi, możemy dokonać naprawdę dobrego wyboru. Z naszej trony rekomendujemy biuro księgowe Raś i Raś z Krakowa – specjaliści, wieloletnie doświadczenia, znaczący klienci, to tylko kilka z ich zalet. Już teraz zapraszamy po więcej informacji na ich stronę internetową – gwarantujemy, że spełnią oni wymagania nawet najbardziej wymagających klientów!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 542 142

E-mail: kontakt@ztepoland.pl

Adres: ul. dr Witaszka 6, Piła

Poradnik dotyczący szkoleń oraz funkcjonowania biura rachunkowego.  Informacje i porady na tematy notarialne.