Zastosowanie technologii mobilnych w obszarze księgowości

Nowe technologie można powiedzieć, że otaczają nas praktycznie z każdej strony, a jednak księgowość przede wszystkim kojarzy się nam z masą dokumentów. Dalej w obiegu mamy zwyczajne papierowe faktury, które mają się bardzo dobrze. Powoli jednak nasi rodacy w sieciach mobilnych generują coraz większy ruch i dlatego warto się zainteresować jak nowoczesne technologie stosować także w księgowości.

Nasze czasy to tak naprawdę okres, gdy usług mobilne stają się już naturalne tak samo jak mail. Dlatego już ponad 50% naszych rodaków korzysta z aplikacji mobilnych. Do sieci jesteśmy już podłączeni praktycznie przez całą dobę, ale czasami jest to nieco przerażające. Na zachodzie próbują się ludzie oderwać od technologii i dlatego są już nawet zakazy, by odpowiadać na służbowe maila po pewnej godzinie. Polacy idą w innym kierunku i póki co są nowoczesnymi technologiami zachwyceni i chętnie z nich korzystają praktycznie wszędzie gdzie tylko się da. Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba aplikacji mobilnych, z których decydujemy się korzystać. W tym kierunku oczywiście idą także biznesowe rozwiązania, które chętnie wykorzystują mobilne urządzenia między innymi do porównywania cen. Ludzie przez internet robią zakupy, kupują bilety, sprawdzają rozkłady pociągów. Przez mobilne urządzenia można już zrobić praktycznie wszystko a wiele udostępnione jest przez kody QR czy też aplikacje, które są powiązane z Facebookiem. Wartość transakcji mobilnych zaczyna sięgać 250 mld dolarów rocznie. Czyli karty płatnicze zaraz będą passe? Pewnie tak się nie stanie, ale obok nich będzie się rozwijać również drugie rozwiązanie. Chodzi o tak zwane płatności mobilne, które w ostatnim czasie do swojej oferty wprowadziła między innymi Biedronka. Jest to jednak tylko jeden taki przypadek ponieważ inne sieci handlowe również idą w podobnym kierunku wprowadzają do płatności specjalne aplikacje. Takie nowoczesne technologie mogą mieć swoje odniesienie również do księgowości, która do tej pory kojarzy nam się z tonami faktur. Można to jednak zmienić, jeśli wprowadzi się magazynowanie dokumentów w tak zwanej internetowej chmurze. To obecnie rozwiązanie, które rzeczywiście staje się popularne a przekazywanie faktur drogą elektroniczną jest wygodne między innymi dla klientów, którzy decydują się z naszych usług korzystać, dlatego z tego rozwiązania warto wprowadzać coś do swojej działalności. Można liczyć na to, że kiedyś całą księgowość przeniesie się do formy elektronicznej i rzeczywiście będzie to dla niej najlepsze możliwe rozwiązanie.

W pewnym sensie problemem może być jednak ustawa o rachunkowości, która musi być przygotowana w taki sposób, by takie możliwości klientom dawała a niestety póki co takie możliwości nie zawsze istnieją. W przyszłości można oczekiwać, że to się zmieni. Niekiedy pojawiają się jeszcze zarzuty, które odnoszą się do bezpieczeństwa takich działań. Jednak powoli ludzie w naszym kraju przekonują się do tego, że przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne i bez obaw można tego dokonywać. Można liczyć na to, że w kolejnych latach również pójdziemy w tym kierunku i będziemy chcieli rozwijać te rozwiązania nie bojąc się o bezpieczeństwo danych. Taka powinna być przyszłość współczesnej księgowości.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 542 142

E-mail: kontakt@ztepoland.pl

Adres: ul. dr Witaszka 6, Piła

Poradnik dotyczący szkoleń oraz funkcjonowania biura rachunkowego.  Informacje i porady na tematy notarialne.