Jakie kwalifikacje powinno mieć dobre biuro księgowe?

​Wybór dobrego biura rachunkowego to dla przedsiębiorców szansa na zdobycie i utrzymanie przewagi konkurencyjnej. Biur rachunkowych na rynku nie brakuje, ale różnice między nimi bywają kolosalne. Czym kierować się podejmując decyzję o korzystaniu z usług danego biura? Lista kryteriów jest naprawdę bardzo długa. Podpowiadamy, jakie kwalifikacje powinno posiadać dobre biuro rachunkowe.

Licencja Ministra Finansów

Licencja Ministerstwa Finansów jest dokumentem, bez którego biuro rachunkowe nie może prowadzić działalności. Wynika to z rozporządzenia Ministra Finansów. Certyfikat taki mogą zdobyć osoby, które zdały z wynikiem pozytywnym specjalny egzamin państwowy, posiadają średnie wykształcenie oraz co najmniej dwuletni staż w księgowości. Do zdobycia certyfikatu uprawniają także studia wyższe lub podyplomowe na kierunku związanym z rachunkowością i staż zawodowy w księgowości wynoszący minimum trzy lata. Każdy klient biura rachunkowego może z łatwością sprawdzić, czy posiada ono licencję. Na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów ogłoszony jest wykaz osób posiadających certyfikat księgowy.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Usługowe prowadzenie księgowości wiąże się z obowiązkiem wykupienia polisy OC. Chodzi o to, że w razie popełnienia jakiegokolwiek błędu przez księgowego, szkoda zostaje pokryta nie z jego konta, a z odszkodowania. Bez względu na to, z jak bardzo renomowanym biurem mamy do czynienia, warto zapytać, czy posiada ono OC. Nie bez powodu mówi się, że „przezorny zawsze ubezpieczony”. Przecież błąd może popełnić nawet najbardziej doświadczony księgowy.

Przynależność do organizacji branżowych

Należenie do organizacji branżowych takich, jak Stowarzyszenie Księgowych w Polsce nie jest, co prawda, obowiązkiem, ale dobrze świadczy o danym biurze. Oznacza po prostu, że biuro ma na uwadze stałe podnoszenie kwalifikacji, kompetencji i jakości swoich usług. Księgowości i zasad w niej obowiązujących nie można się nauczyć raz na zawsze. Ciągle wprowadzane są nowe przepisy, a księgowych obowiązują nowe wymogi. Biuro, które nie jest na bieżąco z wszelkimi nowościami branżowymi, nie będzie dobrze wypełniało swoich zadań. Wybierając biuro rachunkowe zawsze warto zapytać również o szkolenia służące podnoszeniu kwalifikacji i świadectwa ich odbycia.

Samodzielny księgowy i specjalista do spraw płac i kadr

Dobre biuro rachunkowe powinno mieć w swoich szeregach samodzielnych księgowych. To pracownicy, którzy posiadają kilkuletnie doświadczenie w księgowości, wykazują się dokładną znajomością polskiej ustawy o rachunkowości oraz międzynarodowego prawa podatkowego. Tacy księgowi posiadają certyfikat, który uprawnia ich do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. W zakresie ich kompetencji znajduje się kompleksowa obsługa księgowa danej firmy. Odpowiadają za wszystkie procesy i czynności finansowe zachodzące w przedsiębiorstwie. Wiele biur rachunkowych zatrudnia także specjalistów do spraw płac i kadr, którzy zajmują się przede wszystkim prowadzeniem dokumentacji dotyczącej osób zatrudnionych w danej firmie.

Dobre opinie klientów

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru biura rachunkowego powinny być referencje. Dobrze jest zorientować się, jakich klientów obsługuje biuro. To najlepszy sposób na wyrobienie sobie rzetelnej opinii o biurze.

Kompleksowość usług i dostępność

Klienci biur rachunkowych liczą dziś na kompleksową obsługę. Nie chcą zatrudniać wielu specjalistów. Oczekują nie tylko sprawnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, ale również profesjonalnego doradztwa z zakresu podatków czy organizacji firmy. To szczególnie ważne, gdy przedsiębiorca stawia swoje pierwsze kroki na rynku.

Doświadczenie i bezpieczeństwo obsługi

Im dłużej biuro świadczy swoje usługi, tym lepiej. Lata pracy oznaczają lata zdobywania wiedzy, doświadczeń i zmierzania się z rozmaitymi sytuacjami. Klienci korzystający z usług biura rachunkowego pragną czuć się bezpieczni. W związku z tym biuro powinno stosować odpowiednie systemy zabezpieczania dokumentacji księgowej. Chodzi zarówno o zabezpieczenie fizyczne dokumentów, jak i bezpieczeństwo elektroniczne, które w dzisiejszych czasach jest absolutną koniecznością.

Jeżeli szukasz dobrego biura księgowego - sprawdź koniecznie ofertę Raś i Raś.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 542 142

E-mail: kontakt@ztepoland.pl

Adres: ul. dr Witaszka 6, Piła

Poradnik dotyczący szkoleń oraz funkcjonowania biura rachunkowego.  Informacje i porady na tematy notarialne.