Ulepszenie obsługi podatnika

Każdy z nas z niecierpliwością czeka na udoskonalenie administracyjnej infrastruktury, która mogłaby ułatwić życie niejednemu obywatelowi. Kolejki, brak informacji, długi czas oczekiwania – te wszystkie problemy trapią wielu podatników. Na szczęście pojawiło się rozwiązanie. Otóż najnowsze usprawnienia dotyczące zmian o administracji podatkowej i obsługi podatnika wejdą w życie 1 lipca 2016 roku. Oto krótka charakterystyka planowanych innowacji.

Zmiany ustawy miały wejść w życie z początkiem nowego roku, jednak do Sejmu trafił projekt o nowelizacji, który określa termin obowiązywania większości nowych przepisów od 1 lipca 2016r. Celem wprowadzanych ulepszeń jest zdecydowane usprawnienie i udoskonalenie funkcjonowania administracji podatkowej oraz stworzenie jak najlepszych warunków, pozwalających wykonywać podatnikowi jego obowiązki skarbowe. Według ustawy administracja podatkowe będzie również pełnić rolę usługową w zakresie obsługi, jak i wsparcia podatnika.

 

Planowana realizacja projektu
Eksperci wskazują, że realizacja zamierzonych zadań ma odbyć się na trzech powiązanych płaszczyznach. Pierwsza dotycząca obsługi bezpośredniej w urzędzie skarbowym skupi się na pomocy mikro-przedsiębiorcom rozpoczynającym dopiero prowadzenie swojej działalności gospodarczej. Następnie zostanie wdrożony projekt wsparcia podatnika przez stworzenie centrów obsługi, które pomogą w zakresie samodzielnego, prawidłowego i dobrowolnego wypełniania obowiązków podatkowych. Usprawnienia będą również wdrażane na płaszczyźnie centralizacji systemu informacji podatkowej poprzez tworzenie wyspecjalizowanego organu podatkowego, którego podstawowym zadaniem będzie zapewnienie jednolitej i ogólnie dostępnej informacji podatkowej.

 

Małe opóźnienie
Autorzy nowelizacji projektu podkreślają, że tak szeroki zakres planowanych przeobrażeń wymaga kompleksowych zmian o charakterze organizacyjnym. Sytuacja ta oraz chęć przygotowania jak najlepszego rozwiązania dla podatników, sprawiają, że konieczne było przesunięcie daty wejścia przepisów w życie z 1 stycznia na 1 lipca 2016 roku. Przełożenie projektu w czasie zapewni odpowiednie przygotowanie wyspecjalizowanych jednostek do funkcjonalnego, sprawnego i efektywnego realizowania założonych zadań i celów. Sama nowelizacja obowiązuje już od 1 stycznia tego roku. Wielu ekspertów wskazuje, że proponowane innowacje znacznie ułatwią i usprawnią naszą współpracę z urzędem skarbowym.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 542 142

E-mail: kontakt@ztepoland.pl

Adres: ul. dr Witaszka 6, Piła

Poradnik dotyczący szkoleń oraz funkcjonowania biura rachunkowego.  Informacje i porady na tematy notarialne.