Czy prowadząc biznes warto korzystać z porad prawników?

Jeszcze nie tak dawno usługi prawne dostępne były dla nielicznych, wydawało się, że korzystać mogą z nich tylko elity. Lecz razem ze zmianami, zmieniło się również podejście do usług prawnych. Z usług takich często korzystają osoby fizyczne, ale wydają się być obowiązkowe dla każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą.

Cel założenia firmy dla każdego jest jasny- to sposób na pieniądze, zarówno dla właściciela, jak i dla tych, którym dają zatrudnienie. Jednak jeśli komuś wydaje się, ze prowadzenie firmy, to przysłowiowy łatwy kawałek chleba, to jest w dużym błędzie. Każda firma, musi zmierzyć się z szeregiem problemów, również, a może przede wszystkim natury prawnej. Dlatego warto postarać się o obsługę prawną firmy.

Zgodnie z ustawą o radcy prawnym firma ma możliwość zatrudnienia na umowę o pracę radcy prawnego. Pomoże on odnaleźć się w gąszczu przepisów i ustaw jak również będzie reprezentował pracodawcę przed urzędami czy sądem. Można również skorzystać z usług kancelarii zewnętrznej, która zajmie się obsługą prawną firmy. Do zalet takiego rozwiązania należy:

  • Pomoc profesjonalistów z różnych dziedzin takich jak prawo pracy, spółek, skarbowe, cywilne, administracyjne, czy o nieuczciwej konkurencji

  • Reprezentowanie przed urzędami i ewentualnie przed sądem (tutaj należy pamiętać, że w sprawach karno –skarbowych niezbędna jest pomoc adwokata)

  • Pomoc w sporządzaniu pism, interpretacji przepisów prawa, co pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji

  • Pomoc w sprawach pracowniczych, mediacja w konfliktach itp.

Można również skorzystać z innego rozwiązania, jakim jest ubezpieczenie. Stosunkowo niedawno na polskim rynku ubezpieczeń pojawiły się oferty polis, które chronią firmę pod względem prawnym. Założeniem takiej propozycji jest to, aby firma mogła chronić swoje interesy, a tym samym oszczędzić środki finansowe i zmniejszyć ryzyko różnego rodzaju sporów prawnych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Polisa taka daje również poczucie bezpieczeństwa i pewności, że można w sytuacjach konfliktowych i trudnych otrzymać pomoc.

Sytuacja w polskich firmach jest taka, że przeważnie, szczególnie te mniejsze nie korzystają z pomocy prawnej, a w razie pojawiających się problemów starają się rozwiązać je samodzielnie. Dlaczego? Ponieważ chcą zminimalizować wydatki, a ponadto nie ma w naszym kraju jeszcze kultury korzystania z usług prawnych, tak bardzo popularnych w Stanach Zjednoczonych czy w Europie Zachodniej. Takie zachowanie niestety ma często odwrotny skutek. Samodzielnie rozwiązywanie problemów natury prawnej wiąże się z koniecznością zaznajomienia z przepisami i ich dobrą interpretacją. Niestety dla kogoś kto zaczyna w tej branży i jest tzw. likiem, poznanie wszystkim kruczków może być niemożliwe i dlatego też naraża firmę i samego siebie na duże ryzyko.

Bardzo często właściciele form decydują się na skorzystanie z pomocy prawnej, gdy sprawa trafiła na wokandę sadową, jednak jest to już czasem zbyt późno na pomyślne rozwiązanie problemu. Dlatego też forma ubezpieczenia prawnego dla firm wydaje się najbardziej racjonalnym rozwiązaniem.

Takie usług ochrony prawnej, gdyż tak fachowo się nazywają, to pewnego rodzaju prawne pogotowie ratunkowe. Sam koszt polisy, w zależności od zakresu ubezpieczenia, nie jest stosunkowo duży, a gwarantuje naprawdę dużo. W sytuacjach trudnych polisa gwarantuje wypłatę środków finansowych, które mają służyć opłacie za pomoc prawną. To klient decyduje, czy sprawa wymaga konsultacji z adwokatem czy z radcą prawnym. Coraz większe jest zainteresowanie tego typu usługą, gdyż wśród polskich przedsiębiorców wzrasta świadomość jak ważne dla rozwoju firmy jest zabezpieczenie sobie zaplecza prawnego.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 542 142

E-mail: kontakt@ztepoland.pl

Adres: ul. dr Witaszka 6, Piła

Poradnik dotyczący szkoleń oraz funkcjonowania biura rachunkowego.  Informacje i porady na tematy notarialne.