Zwrot podatku VAT.

Każdy przedsiębiorca, który jest płatnikiem VAT, w przypadku wyższych kosztów od przychodów może ubiegać się o zwrot podatku VAT. Jest to dosyć często praktykowane przez osoby, które prowadzą biznes ze stałymi kosztami jednak o zmiennych lub sezonowych przychodach. Powoduje to sytuację, w której w jednym miesiącu możemy mieć do opłacenia podatek VAT w wysokości kilkuset złotych, a w kolejnym należy nam się zwrot podatku np. w kwocie 1000 zł. Urząd skarbowy ma 2 miesiące na zwrot nadpłaconego podatku VAT bezpośrednio na nasze konto bankowe, które podaliśmy w odpowiedniej deklaracji aktualizującej nasze dane w urzędzie.

Podobna sytuacja jest w przypadku osób podróżujących, które zakupują różnego rodzaju produkty poza granicami naszego kraju lub nawet Unii Europejskiej. Wg. obowiązujących przepisów o otrzymanie zwrotu podatku z tytułu zakupionych w naszym kraju towarów mogą starać się wyłącznie podróżni będący osobami fizycznymi, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania w żadnym z krajów będących na terenie Unii Europejskiej. Zwrot zapłaconego podatku może być dokonany jedynie w sytuacji, kiedy zakupiony towar zostanie wywieziony w bagażu podręcznym poza teren Unii Europejskiej w stanie nienaruszonym oraz w kompletnym opakowaniu.

Jest to świetne rozwiązanie dla osób często podróżujących do naszego kraju np. mieszkańców Ukrainy, którzy mogą ubiegać się o taki zwrot podatku. W wielu sklepach szczególnie na naszej wschodniej granicy możemy zauważyć naklejki zwykle na drzwiach sklepu, które informują o możliwości zwrotu podatku dla klientów, którzy zakupią jakiś towar. Taki zwrot podatku jest bardzo atrakcyjny, gdyż znacznie obniża koszty zakupu, przez co towar staje się konkurencyjny i o wiele bardziej zachęca do zakupu. Szczególnie nasi wschodni sąsiedzi często robią zakupy w przygranicznych miejscowościach i korzystają na zwrocie z podatku. Wystarczy przyjechać do takiej miejscowości i zobaczymy, że głównymi klientami sklepów są mieszkańcy Ukrainy.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 542 142

E-mail: kontakt@ztepoland.pl

Adres: ul. dr Witaszka 6, Piła

Poradnik dotyczący szkoleń oraz funkcjonowania biura rachunkowego.  Informacje i porady na tematy notarialne.