Wysokie zarobki, możliwość pracy zagranicznej przez kilka tygodni, elastyczny dobór zleceń… Zalet pracy opiekunki osób starszych w Niemczech jest wiele. Jakie trzeba mieć predyspozycje, żeby podjąć taką pracę i wykonywać ją dobrze oraz mieć satysfakcję ze swojego wyboru?
Bardzo możliwe, że zetknęłaś się z ofertą pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech. Agencje pośredniczące, takie jak www.arkadiacare.pl prowadzą rekrutację w Polsce, bo to właśnie z naszego kraju pochodzi najwięcej opiekunek pracujących w Niemczech. Dlaczego? Oferowane przez Niemców stawki są konkurencyjne wobec polskich zarobków, natomiast mniej atrakcyjne dla mieszkańców tego kraju. Korzystna jest też bliskość geograficzna, nie brak Polek świetnie znających język niemiecki. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem pracy z seniorami w Niemczech, sprawdź, jakie trzeba mieć predyspozycje i umiejętności, by wykonywać ten zawód.
Opiekunka osób starszych: jakie są wymagania
Wymagania formalne dla osób podejmujących tę pracę nie są duże. Bardzo szeroki jest na przykład zakres wiekowy: opiekunka musi być pełnoletnia, ale bardzo chętnie zatrudniane są także dojrzałe panie. Dla wielu kobiet to szansa na dobrze płatną pracę w wieku, gdy w Polsce są przez pracodawców odrzucane. Nie ma wymaganego wykształcenia kierunkowego, wystarcza wykształcenie wyższe. Rzecz jasna bardzo cenione są osoby z wykształceniem pielęgniarskim, a także rehabilitanci, fizjoterapeuci czy osoby mające ukończone dodatkowe kursy np. dietetyczne. Im lepsze kwalifikacje, tym ciekawsze i lepiej płatne zlecenia. Bardzo cenione są też osoby, które mają ukończony kurs pierwszej pomocy.
Niezbędnym wymogiem do podjęcia pracy za naszą zachodnią granicą jest też minimum podstawowa znajomość języka niemieckiego – oczywiście, im większa biegłość, tym lepiej. Niektóre oferty są też przeznaczone dla osób mających prawo jazdy.
Jakie umiejętności potrzebne są do pracy opiekunki?
Zakres obowiązków opiekunki osób starszych jest bardzo różny i w dużym stopni zależy od wieku oraz stanu zdrowia seniora, którym się zajmuje. Zdarza się, że potrzebne jest tylko drobne wsparcie i dotrzymywanie towarzystwa, ale niekiedy opiekunka zajmuje się osobą niemal niesamodzielną. Wówczas potrzebna może być spora siła fizyczna i dobry stan zdrowia – przede wszystkim przy seniorach niesprawnych ruchowo. Potrzebna jest umiejętność gotowania – często opiekunka przygotowuje posiłki. Dobrze, jeśli zna się na diecie przeznaczonej dla osób starszych, wie jakie posiłki gotować np. przy cukrzycy, umie przyrządzać dania lekkostrawne. Przydatna może być też umiejętność obsługi różnego rodzaju urządzeń medycznych – glukometru, ciśnieniomierza itp. Jak już wspomnieliśmy, przydatne jest też prawo jazdy.
Jakie predyspozycje powinna mieć opiekunka osób starszych?
Opieka nad seniorem nie jest łatwa. Stasze osoby bywają wymagające, kapryśne, miewają trudności z porozumiewaniem się i rozumieniem rzeczywistości. Dlatego opiekunka powinna być osobą cierpliwą, łagodną, ale też konsekwentną i zdecydowaną. Ważna jest wysoka kultura osobista, a także odporność na stres i empatia. Rzecz jasna, opiekunka osób starszych powinna też cechować się odpowiedzialnością oraz sumiennością. Obowiązkowość i rzetelność są kluczowe dla bezpieczeństwa seniora. Ważna jest też życzliwość oraz otwarcie na kontakt z drugim człowiekiem. Jeśli ma się te cechy, praca ta może dać dużą satysfakcję.
Polecamy
Najnowsze
Jak płacić niższe podatki?
Prowadząc własny biznes wiesz jak uciążliwe może być płacenie podatków. Okazuje się jednak, że jest wiele legalnych sposobów... [...]