Jak wybrać dobre biuro księgowe - na co zwrócić uwagę sprawdzając oferty?

​Zakładasz nową działalność gospodarczą i poszukujesz biura księgowe, które pomoże Ci stawić ten jakże ważny, i nie ukrywajmy, początkowo trudny krok? A może obecne biuro nie spełnia już Twoich oczekiwań, bo firma coraz bardziej się rozrasta? Niezależnie od powodów, jeżeli szukasz informacji o tym, na co zwracać uwagę podczas poszukiwania odpowiedniego biura księgowe, tutaj je znajdziesz!

Na samym początku, jeżeli takie informacje są ujawnione, możemy sprawdzić, z kim dane biuro współpracuje. Dzięki temu dowiemy się, czy obsługują tylko duże, czy małe firmy. Jednocześnie może się okazać, że kogoś z danej firmy po prostu znamy i dzięki temu będziemy mieli wygodą opcję wyciągnięcia informacji z pierwszej ręki – czy dane biuro jest, ich zdaniem, godne polecenia, czy też nie? W tym wypadku warto pamiętać o tym, że pomocny zawsze okaże się internet i tam również możemy poszukać opinii czy rekomendacji. Pamiętajmy jednak, że w internecie wiele opinii jest po prostu kupionych, więc bądźmy czujni i nie wierzmy we wszystko, co przeczytamy w internecie!

Certyfikaty i przynależności

Przede wszystkim – kiedyś usługi tego typu mogli prowadzić jedynie księgowi, którzy posiadali stosowny certyfikat. Zmieniło się ostatnimi laty i w obecnej chwili nie jest on już wymagany. Ważne jest jednak to, ze wymagania do samego certyfikatu nie były duże – wystarczyły zaledwie studia oraz doświadczenie w zawodzie. Co istotne, studia w tym kierunku kończy liczna rzesza osób, a zaświadczenie o doświadczeniu można było sobie po prostu „załatwić” - warto więc wiedzieć, że sam certyfikat wcale nie znaczy, że zdecydowaliśmy się na lepszą firmę.

Istnieje jednak Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. To organizacja, która zrzesza biura księgowe z całej Polski. Regularnie aktualizują oni swoją wiedzę, w przypadku np. zmiany przepisów i nie każde biuro jest członkiem takiego stowarzyszenia. Warto więc zwrócić uwagę, czy firma, na którą chcemy się zdecydować, jest ich członkiem – to może być dla nas istotny wyznacznik jakości ich pracy.

Wygoda i wsparcie

W każdym przypadku powinniśmy dowiedzieć się, czy na biuro księgowe i ich pracowników będziemy mogli liczyć w istotnych dla nas godzinach. Przykładowo, czy będziemy mogli liczyć na jakiekolwiek usługi po godzinie 16.00, np. w przypadku kryzysowych sytuacji? Pamiętajmy – takie sytuacje się zdarzają. Do tego liczyła się będzie również wygoda. Czy będziemy mogli dostarczać wszystkie dokumenty przez internet, czy też nie? A jeśli nie – w jaki sposób będzie następowało dostarczenie? Czy konkretna firma ma swojego pracownika, który będzie za to odpowiadała? To kilka kwestii, które musimy zweryfikować – wszystko po to, aby biuro spełniło nasze oczekiwania i jednoeześnie sama współpraca przebiegała dla nas po prostu wygodnie.

Polisa OC

Wszystkie firmy, które zajmują się prowadzeniem w ramach usług ksiąg podatkowych, muszą posiadać wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Wszystko na wypadek pojawienia się szkód wynikających z pracy księgowego danej firmy. Suma gwarancyjna wynosi obecnie minimalnie 5 tys. euro. Jeżeli jednak kwota polisy OC jest wyższa, tym wyższa szansa na to, ze w przypadku takiej pomyłki, otrzymamy adekwatne odszkodowanie. Warto więc zwrócić uwagę jak to wygląda w przypadku biura, którego usługami jesteśmy zainteresowani.

Cena

Nie można ukrywać, że w przypadku usług biur rachunkowych liczy się również cena. Zwłaszcza w przypadku, w którym dopiero zaczynamy prowadzić naszą działalność gospodarczą. Pamiętajmy jednak, że w takim przypadku powinniśmy zdecydować się niekoniecznie na firmę najtańszą, a na najlepszą, na jaką nas stać. Pamiętajmy, że w przypadku nowej działalności pracy dla danego biura nie będzie tak wiele, więc i koszty na początku nie powinny nas przytłoczyć.

Jeżeli poszukujecie dobrego biura księgowego w Krakowie, to serdecznie polecamy zapoznać się z ofertą biura Raś&Raś. To firma, której swoją księgowość zawierzyły liczne firmy i są z tego faktu niezwykle zadowolone. Dobre ceny, szeroka oferta i doświadczenie pracownicy – to wszystko sprawia, że zdecydowanie się na nich będzie znakomitą decyzją!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 542 142

E-mail: kontakt@ztepoland.pl

Adres: ul. dr Witaszka 6, Piła

Poradnik dotyczący szkoleń oraz funkcjonowania biura rachunkowego.  Informacje i porady na tematy notarialne.