Informacje na temat deklaracji podatkowych.

Co roku każdy z obywateli, który uzyskał w poprzednim roku podatkowych, przychód zobowiązany jest do złożenia w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie, deklarację podatkową. Jest to roczne zestawienie przychodów, jakie osiągnęliśmy, z którego oblicza się należny podatek od dochodów. Dodatkowo od podatku możemy odliczyć różne koszty, jakie ponieśliśmy w poprzednim roku. Do odliczeń można wstawić m.in. wydatki na remonty lub za internet. Jeżeli jesteśmy szczęścliwymi rodzicami, to przysługuje nam z góry określona kwota rozliczenia za każde z dzieci. Na tej podstawie wylicza się czy musimy zapłacić do urzędu jakąś kwotę, czy też to urząd ma nam wypłacić należne nam pieniądze.

Każdy z nas do dnia 30 kwietnia powinien rozliczyć się z fiskusem, składając odpowiednio i prawidłowo wypełnioną deklarację podatkową. W przypadku przekroczenia tego terminu mogą spotkać nas nieprzyjemne konsekwencje naszej opieszałości. Kary za nieterminowe złożenie deklaracji rozliczeniowej przewiduje kodeks karny skarbowy. Wysokość mandatów skarbowych uzależniona jest od wielu czynników m.in. naszych przychodów. Dodatkowo każdy dzień zwłoki należnego urzędowi skarbowemu podatku oprocentowany jest i powiększa nasz dług względem fiskusa. Jeżeli jednak wykażemy się i złożymy odpowiednie podanie, w którym zawrzemy dokumenty wyrażające "czynny żal" możemy uniknąć części nieprzyjemnych kar, jakie przyszykowane są dla spóźnialskich podatników.

Deklarację składamy na określonym formularzu, zazwyczaj jest to PIT-36 lub w niektórych przypadkach formularz PIT-37. Każde pole, jakie jest wymagane, powinniśmy wypełnić czytelnie oraz przy użyciu długopisu. Nie możemy wypełniać deklaracji ołówkiem. Każda deklaracja, która zawiera błędy lub niejasności, zostanie rozpatrywana ponownie, a my zostaniemy wezwani w celu wyjaśnienia nieścisłości w naszym zeznaniu podatkowym. Nie jest to żadna poważna sprawa czy też naruszenie prawa skarbowego. Pomyłki w deklaracjach często się zdarzają i dzięki pomocy pracowników US szybko możemy się ich pozbyć z naszych deklaracji skarbowych.
 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 542 142

E-mail: kontakt@ztepoland.pl

Adres: ul. dr Witaszka 6, Piła

Poradnik dotyczący szkoleń oraz funkcjonowania biura rachunkowego.  Informacje i porady na tematy notarialne.